Kalendarium 490- … E.A.
Okres Wydarzenia Globalne  Księstwo Wzgórza   Antalia  Hammerstein 
  490 e.A. Fantazjada 2008 We wszystkich krajach licznie odkrywane są magiczne portale. Magowie prześcigają się w wyszukiwaniu sposobów ich wykorzystania- tylko nieliczni przestrzegają przed lekkomyślnym używaniem tej mało poznanej jeszcze magii.Incydent w Granicznej TwierdzyGraniczna Twierdza w Górach Północnych zostaje najechana przez zjednoczone pod wspólnym wodzem siły orków i barbarzyńców z pustkowi. Równocześnie z pojawieniem się najeźdźców przestaje działać magia Sfer. Dopiero wezwanie awatara Ammana pozwala najemnikom z Kruczego Bractwa pokonać dzikie hordy i odzyskać panowanie nad Twierdzą, zwaną od tej pory Kruczą.Wiadomo, że o współpracę z wodzem barbarzyńców posądzony został niejaki Ammafir Czarnoksiężnik- Ale to jego pomoc ostatecznie stabilizuje sytuację.Zanik magii i zablokowanie magicznych portali powoduje naruszenie delikatnej równowagi militarnej pomiędzy Antalią i Hammersteinem. Przestaje istnieć zagrożenie atakami poprzez portale na bezbronne tyły. Regularne wojska przerzucane są na granicę. Pospolite ruszenie staje na wezwanie. Cesarscy dyplomaci usiłują zażegnać widmo inwazji. Jednocześnie generałowie i szlachta podobnie jak w Antalii szykują się do kolejnej wojny.
  490 e.A Po zaniku magii moc zachowały jedynie najpotężniejsze artefakty oraz prymitywne, wrodzone zdolności. Gdy przestały funkcjonować portale, których użycie pozwalało od niedawna podróżować na wielkie odległości, wpłynęło to na gospodarkę i równowagę militarną w Znanym Świecie.Następuje kryzys nauk magicznych i wzrost znaczenia kapłanów.Rytter Vander prosi dawnowierczych kapłanów Smoka o pomoc w przywróceniu magii. Przeprowadzają oni rytuał, w którym uczestniczy… złoty smok. Okazuje się, że Chryseis od dawna wspierała swą mocą rządy Księcia Ryttera.Przedsięwzięcie zostaje uwieńczone sukcesem, mimo ingerencji antalijskich posłów. Napastnicy zostają jednak zmasakrowani i tylko nieliczni uchodzą z życiem.Przywrócenie magii doprowadza do kolejnego impasu w zimnej wojnie pomiędzy Antalią i Hammersteinem.Tymczasem Signuryzm, po dowiedzeniu konszachtów Księcia ze Smokiem i “poganami”, zostaje w Antalii ostatecznie uznany za herezję. Tamtejsze Święte Oficjum ogłasza świętą wojnę (krucjatę) przeciw Księstwu Wzgórza. Wraz z pospolitym ruszeniem z Antalii ramię w ramię rusza na krucjatę część rycerstwa Hammensteinu.
491 e.A
 
Fantazjada 2009 
W Prasslawii w Księstwie Świn i Bolkowa trwa dawnowiercze święto belletyn i turniej gladiatorów, w którym stawką jest magiczny miecz, Zimny Płomień. Wyznawcy Zachagana bezczeszczą dawnowiercze świątynie, zyskując nowych wyznawców.
Na skutek spisku w przededniu koronacji zostaje bezpotomnie zamordowany młody władca, Gniewko II. Pajęczyca i inni zachaganici sieją strach i zniszczenie. Gród wyludnia się. Jedynie grupa elfów skutecznie stawia czoła ekspansji sił chaosu.
Antalijscy najeźdźcy szybko zajmują większość Księstwa Wzgórza. Broni się jedynie Mugtur, po nim Twierdza Ammana. Ten pierwszy pada w końcu po spaleniu na stosie Whiltierny- uznanej przez Signurytów za czwartego awatara Ammana.
Tysiące uchodźców ucieka przed grozą wojny.
W Antalii trwa euforia związana ze zwycięstwami. Król Radomir III aby zyskać w oczach poddanych, przyznaje szlachcie ziemie na świeżo zdobytych terenach. Wraz ze szlachtą ruszają osadnicy.
  492 e.ARozpad Księstwa Świn i Bolkowa. Po śmierci Gniewka II kniaziowie przywracają dawne prawa. Rozpoczyna się rywalizacja o wpływy, jak dawniej wybuchają walki pomiędzy grodami- Stąd też nowa nazwa krainy, Siedmiogrody.Oblężenie Twierdzy Ammana trwa wiele miesięcy, jednak paladyni, dawnowierczy wojownicy oraz złota smoczyca w końcu je przełamują. Nocą, w czasie świętowania zwycięstwa smoczyca Chryseis znika.Rosną prześladowania dawnowierców, heretyków i magów na terenie Antalii. Kraj zmęczony jest konfliktami, z czego korzystają wszelkiej maści banici, czy orcze hordy coraz śmielej zapędzające się na przygraniczne tereny.
Fantazjada 2010 i 2011 Świt Grishna
W Wolnym Mieście Osternhook pojawiają się pierwsi oficjalni przedstawiciele Ammafira Czarnoksiężnika, twórcy nowego państwa. Szeroko zakrojony spisek przeciwko nim przynosi przeciwny efekt- zamiast zniszczyć ten młody twór, pozwala zademonstrować jak groźny może być w obronie swej suwerenności.
Wkrótce po odejściu Antalijczyków ludzie są świadkami makabrycznych scen- zwłoki poległych wstają i odchodzą na wschód w posępnej procesji.Władza królewska jest słaba i uległa Świętemu Oficjum. Magnateria nie jest zadowolona z potęgi Kościoła.
 493 e.AWyprawa przeciw Grishna, opłacona z prywatnych źródeł a organizowana przez Osternhook, zostaje powstrzymana, zaś kontrakt zerwany z powodu dostarczenia fałszywych informacji o siłach przeciwnika- Grishna dysponuje potężnymi umocnieniami, armią nieumarłych oraz orków, a także (dzięki intratnym transakcjom z krasnoludami) setką nowiutkich balist.

W Siedmiogrodach (dawne Ks. Świn i Bolkowa) oddział temezerytów i elfy generał Ray Nandador nieustępliwie walczą z Pajęczycą.
Wojska Ryttera Vandera odzyskują ostatnie utracone miasta i grody, bronione przez pozostawionych samym sobie antalijskich starostów.

Księstwo Wzgórza jest zrujnowane gospodarczo. Zburzone zamki, wypalone pola i zrabowane wsie jeszcze długo nie będą przynosić dochodów.

Do domów stopniowo powracają uchodźcy.
Po przegranej krucjaciew Antalii następuje kryzys władzy. Święte oficjum i król ponieśli olbrzymie nakłady finansowe, zyski z łupów przypadły jednak głównie szlachcie i książętom.